“Sudbina svih stvari je da se jednom slome. Mislim da nije tako velika stvar biti slomljen ili oštećen. Svi dobijamo ožiljke tokom naših života, ali te ožiljke nikada ne bi trebalo skrivati. Naše nesavršenosti mogu označavati rađanje nečeg novog“, kaže Hiroki Kijokava, restaurator iz Kjotoa. Kincugi je drevna japanska veština …
Opširnije »Kako da u periodu krize smanjite stres na poslu i sprečite izgaranje
Kovid-19 nam je doneo veliku krizu u martu, ali još veća nas, izgleda, tek očekuje. Na racionalnom nivou, svesni smo da nam performanse ne mogu ostati na maksimumu jer je u kriznoj situaciji teško postići emocionalnu ravnotežu. S druge strane, postoje i razni sistemski, ali i lični razlozi zbog kojih …
Opširnije »Druga onlajn radionica “Građani u promišljanju”
Druga međunarodna onlajn radionica “Građani u promišljanju” održaće se od u subotu 27. juna pod rukovodstvom Marine Mojović i Jelice Satarić. Radionica će se odvijati preko Zoom platforme od 12.00h do 16.00h na engleskom i srpskom jeziku u organizaciji udruženja Koinonia-Art iz Beograda. Na konferenciji će učestvovati Stefan Cerovina, Marijana …
Opširnije »PRIPREME ZA ODMOR – kako se odmoriti bez razmišljanja o poslu
Kako je već bezbroj puta naglašeno – burnout (izgaranje) je i Svetska Zdravstvena Organizacija formalno definisala kao bolest današnjeg doba. Skorija istraživanja su pokazala da 28% odrasle populacije i tokom godišnjeg odmora redovno prate „situaciju“ na poslu, što izuzetno loše utiče na njihovo mentalno stanje onemogućavajući im da se opuste, …
Opširnije »Održana četvrta konferencija “Građani u promišljanju”
Četvrta beogradska međunarodna konferencija “Građani u promišljanju” održana je krajem maja u Beogradu pod rukovodstvom psihoanalitičkih psihoterapeuta Marine Mojović i Jelice Satarić. Konferencija je pružila mogućnost svim zainteresovanim građanima da besplatno učestvuju u psihosocijalnim razgovorima. “Građani u promišljanju” (GP) su organizovan način da ljudi, građani različitih društveno socijalnih, obrazovnih, religijskih …
Opširnije »Kako smo napravili svoj životni plan?
Kada ste doneli odluku da živite baš takav život kakav živite sada? Možda smatrate da je to jednostavno bila sudbina i da u toj odluci vi i niste imali nikakvog uticaja. Ukoliko pripadate ovoj grupi ljudi spadate u ekstrem koji veruje da je životni put svakog pojedinca unapred određen od …
Opširnije »Psihološke promene i menopauza
Mnoge žene doživljavaju menopauzu i srednje doba kao veoma stresno iskustvo. Kako reagujete na menopauzu, zavisi od mnogih stvari, npr. od toga da li ste u menopauzu ušli „prirodno“ ili je menopauza rezultat operacije ili hemoterapije, da li još uvek planirate decu, od toga kakvo je bilo vaše prethodno mentalno …
Opširnije »OSEĆANJE PONOSA KAO MERA LIČNE VREDNOSTI
Svako je bar jednom u životu postigao neki uspeh. Situacije koje ostavljaju mogućnost za postizanje uspeha su svakodnevne i razlika se najčešće javlja u subjektivnoj percepciji pojedinca, odnosno u oceni koliko je veliko i značajno ostvareno postignuće. Najčešći kriterijum prilikom ovakve procene ima osećaj pojedinca da je neki za njega …
Opširnije »ŽIVETI ŽIVOT – ili zašto je preterano spavanje depresivna reakcija
Spavanje je važno za zdrav život. Tokom spavanja se dešavaju važni procesi neophodni za naše fizičko i psihičko zdravlje i za opšti imunološki odgovor organizma. Prosečno vreme spavanja je oko 8 sati, a u kvalitetno, zdravo spavanje se svrstava spavanje u periodu od 23 – 06h. Ali…. Jedan od simptoma …
Opširnije »LEK ZA SLOMLJENO SRCE JE U NAMA SAMIMA
Najčešće se pojam slomljenog srca povezuje sa raskidima, tj prekidom ljubavnih veza. Međutim, srce mogu da slome i gubici drugačije prirode, od onih kada ostanemo bez neke važne i značajne stvari u svom životu za koju smo se dugo i teško borili, do onih velikih i konačnih gubitaka voljenih prijatelja, …
Opširnije »